Egy terasznál az előtető felépítése olyan döntés, amely nagyon sok ingatlantulajdonosnál kérdésként merülhet fel. Cikkünk célja, hogy megnézzük azokat az előnyöket és hátrányokat, amelyeket érdemes mindenkinek figyelembe vennie, aki előtetőbe szeretne beruházni.
Az előtető védelmet nyújt az időjárás ellen
Gondoljunk csak bele, hogy egy fedett terasz mennyivel komfortosabb, mint anélküli társai. Ezek a tetők védelmet nyújtanak az időjárási viszontagságokkal szemben. A tető megvéd az esőtől, a széltől, a hótól, így lehetővé teszi számunkra azt, hogy sokkal több időt töltsünk a szabadban anélkül, hogy aggódnánk az időjárás miatt. A tető ezen felül megvédi az oda kihelyezett bútorokat, esetleg grillezésre szolgáló konyhai berendezéseket, valamint amire sokan nem gondolnak, a falakat is.
Megnő a hasznos alapterület
A telepítéssel a terasz ugyan olyan hasznos területté válik, mint a lakás többi része. Kialakíthatunk egy kellemes ülőhelyet. Rakhatunk ki komplett kerti garnitúrát is, így tökéletes helyszíne lehet egy családi vagy baráti összejövetelnek. Ez a terület egy újabb szoba kialakítását is jelentheti, hiszen így tehermentesíti a nappalinkat is. Ha éppen nem összejövetelt szervezünk, akkor használhatjuk dolgozószobának vagy játszószobának is.
Esztétikai szempontból is fontos
Az előtetők a praktikusság mellett esztétikailag is vonzóak lehetnek, mert számtalan alapanyagból tudunk választani. Ezek az anyagok könnyedén illeszthetők otthonunk belső és külső stílusához, de még a kerthez is. Tervezéskor saját ízlésünket is belevihetjük, így egy jól tervezett előtető emelheti otthonunk értékét és esztétikai vonzerejét is.
Mire figyeljünk oda?
Mielőtt végső döntésre jutnánk az előtetővel kapcsolatban számos tényezőt kell figyelembe vennünk. Nézzük meg, hogy a tető megfelelően fog-e illeszkedni otthonunk építészeti stílusához és a belső dizájnjához. Az anyagok minőségét illetően is érdemes olyan megoldást választani, amely tartós, hiszen ez egy hosszabb távra szóló beruházás lesz. Néhol helyi építési előírásokat sem árt figyelembe venni, hiszen, ha ezt elmulasztjuk, akkor lebontásra is ítélhetik. A tető dőlésszögét úgy érdemes kialakítani, hogy az ne akadályozza meg a fény bejutását a lakásba.
Mennyibe fog kerülni?
Ez talán az egyik legnehezebb kérdés, de az biztos, hogy az ára nagyban függ majd a felhasznált alapanyagok fajtájától és minőségétől, esetleg a terveztetéstől, valamint a telepítés költségeitől. Nem szabad azonban figyelmen kívül hagynunk azt, hogy hosszú távú előnyökkel szolgál majd és megnöveli otthonunk hasznos alapterületét, tehát úgy is gondolhatunk erre a projektre, mint egy bővítésre. Az eredeti költségeket valószínűleg felül fogja múlni a beépítés, ezért már a kezdetekor érdemes némi ráhagyással számolni.
Mire figyeljünk még oda?
A méretek és az arányok nagyon fontosak, hiszen az épülettel és valószínűleg a bejárattal is összhangba kell, hogy kerüljön az új előtető. Ha túl kicsi előtetőt választunk, akkor a megálmodott funkcióját nem biztos, hogy betölti. Ha túl nagy az előtető, akkor esetleg túlságosan ki fog ugrani a homlokzatból és zavaró lehet esztétikai szempontból. Törekedjünk arra, hogy a stílusa harmonizáljon az épülettel és annak környezetével, azaz ne legyen összeegyeztethetetlen, mert az zavaró hatást is kelthet.
Milyen típusú terasztetők közül választhatunk?
Ha a típusról esik szó, akkor gyakorlatilag egyszerűbb, ha az alapanyagok szerint teszünk különbséget, hiszen ez a kérdés sokkal gyakoribb. A terasztető kivitelezhető alumíniumból, fából, üvegből és zsalugáterből is. Anyagválasztástól függően extra napvédelemre is szükségünk lehet, ami a végső döntés meghozatalakor fontos szempont lesz.
Előtetőt csak szakemberrel terveztessünk és a kivitelezést is bízzuk rá, így minden bizonnyal a leendő tetőnk teljes mértékben meg fog felelni egyéni elvárásainknak. Ma már az interneten számtalan tervező és kivitelező céget találhatunk, akik készséggel segítenek abban, hogy végre valóra váltsuk álmainkat.