Az üzleti világban fontos szerep jut a védjegyeknek. Ezek az egyedi jelzések azonosíthatóvá teszik egy-egy vállalat termékeit vagy szolgáltatásait. Megóvják a vállalatok tulajdonát és segítenek a fogyasztóknak abban, hogy az adott megbízható terméket vagy éppen márkát könnyedén azonosítani tudják. Előfordul azonban, hogy magánszemélyek vagy szervezetek visszaélnek más szervezetek védjegyeivel, amelynek súlyos jogi következményei lehetnek. Cikkünkben a jogosulatlan használatot vizsgáljuk meg közelebbről.
Mikor mondhatjuk azt, hogy jogosulatlanul használnak egy védjegyet?
Leggyakrabban akkor következik be, amikor egy vállalat egy másik vállalat logójával próbálja meg beazonosítani saját márkáját, szolgáltatásait vagy termékeit. Ennek során a fogyasztók az egyes márkákat összetéveszthetik, amely sérti a védjegy jogait és károsíthatja az eredeti védjegy tulajdonosát.
Hatalmas kockázattal jár az, ha egy védjeggyel visszaélnek. Az eredeti védjegy tulajdonosának lehetősége van arra, hogy a jogtalanul felhasználóval szemben megtegye a szükséges jogi lépéseket, hiszen károsíthatja a vállalat hírnevét, az üzletét és a bevételét is. A védjegyek tulajdonosai jogi eljárásokat kezdeményezhetnek, pénzügyi követelésekkel élhetnek és még az illegális tevékenység megszüntetését is kérhetik. A jogi eljárások igen költségesek és hosszú időtartamúak, valamint jelentős időráfordítást és egyéb erőforrásokat is igényelnek.
Hogyan előzhetjük meg a jogosulatlan védjegyhasználatot, mi a regisztrálás menete?
A megelőzésben nagy szerep jut a kockázatok minimalizálásának. Nagyon fontos, hogy tisztában legyünk az ide kapcsolódó alapvető szabályokkal és a jogosulatlan használat figyelmeztető jeleivel. A regisztrált védjegyeket le lehet ellenőrizni. Maga a regisztráció már egy védelmet nyújt a tulajdonosnak és hatékonyan felléphet a jogosulatlan használat esetén.
A regisztráció első lépése, hogy meg kell győződnünk arról, hogy az adott védjegy még szabad-e, azaz nem regisztrálták-e már Magyarországon. Ha szabad a védjegy, akkor a védjegyvizsgálatot a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál végezhetjük el. Amennyiben a védjegyvizsgálat pozitívan zárul és nem találnak összeütközést más márka védjegyével, akkor be kell nyújtani az igénylésünket. A védjegybejelentő lapon minden fontos információt meg kell adnunk, mint például a logó ábráját, a szolgáltatás vagy termék kategória elnevezését, illetve a védjegy tulajdonosának az adatait. A benyújtás után hivatalból elkezdik a védjegyeljárást és ellenőrzik, hogy minden követelmények megfelel-e igénylésünk. Amennyiben ez sikerrel zárul megtörténik a védjegyregisztráció, amely segítséget nyújt a jogsértések elleni hatékony fellépésben is.
Milyen lépéseket kell megtennünk akkor, ha már rendelkezünk a védjeggyel?
A jogvédelem és a monitorozás fontos feladat. Ha rendelkezünk védjeggyel, akkor gondoskodjunk a megfelelő jogi védelemről is és figyeljük az esetleges jogosulatlan használatot, használatokat. Ma már igénybe lehet venni olyan monitoring szolgáltatásokat, amelyek ebben segítségünkre lesznek és így minden jogsértésre fény derül.
Ha bizonytalanok vagyunk a jogi helyzettel kapcsolatban, akkor kérjük ki jogi szakember véleményét, aki nagy jártassággal rendelkezik a védjegyekkel kapcsolatos jogi aspektusokban és profin kezeli az esetleges jogsértéseket.
Mivel az üzleti világban nagyon fontos eszköznek számít a védjegy a szervezetek számára, ezért a jogosulatlan használatra nagyon oda kell figyelni. A megelőzés a legjobb módszer arra, hogy megvédjük saját védjegyeinket, de ennek érdekében mindenképpen le kell védetni a termékünket, a szolgáltatásunkat, a logónkat. Ha ezt nem tesszük meg, akkor nagyon nehéz lesz Magyarországon pert nyerni vitás esetekben. Láthatjuk, hogy maga a regisztráció nem egy bonyolult folyamat és az igénylés is gyorsan végrehajtható. Nem érdemes emiatt kockára tenni a szervezet jó hírnevét és üzleti érdekeinket szem előtt tartva kell cselekednünk.