Az okosotthonok a jövő otthonai. Ez az új koncepció egyre jobban a mindennapi életünk részévé válik. Az intelligens eszközök elterjedése, a technológia fejlődése mára már nagyon sok háztartásban megjelent, mint okos megoldás.
Mi pontosan az okosotthon?
Az okosotthon olyan otthont jelent, amely különféle eszközök és rendszerek közötti kommunikációt használ fel annak érdekében, hogy az otthonunk távoli vezérlése, automatizálása megvalósítható legyen. Az okosotthonokban a fűtés, a világítás, a különféle biztonsági rendszerek és egyéb eszközök kapcsolódnak egymáshoz internetkapcsolaton keresztül. A kapcsolódással lehetővé teszik számunkra azt, hogy a háztartási feladataink sokkal hatékonyabban elvégezhetők legyenek és a mindennapi életünket is megkönnyítse.
Milyen előnyei vannak az okosotthonoknak?
Nagyon sok előnnyel járhat az, ha alkalmazzuk az okosotthon megoldások valamelyikét. A legfontosabb talán az, hogy otthonunk biztonságosabbá válik. Ezek a rendszerek érzékelik a mozgást, a szén-monoxidot, a füstöt és egyéb veszélyeket is. Ezekről azonnal értesítést küldenek és a távoli vezérlés segítségével pillanatok alatt cselekedhetünk. Például bekapcsolhatjuk a riasztót, vagy bezárhatjuk az ajtókat, megnézhetjük a kamerán keresztül, hogy távollétünkben pontosan mi történik az otthonunkban. Mindezt akár egy mobiltelefonon keresztül is megtehetjük. Az okosotthonok további előnye, hogy sokkal energiahatékonyabbak, mint a rendszer nélküli társaik. Ma már olyan okos világítási rendszerek léteznek, amelyek a kinti fényviszonyokat alapul véve automatikusan szabályozzák a belső világítást, azaz energiahatékonyak. Mivel az energiafelhasználást optimalizáljuk, így hosszabb távon is energiamegtakarítást érhetünk el. A fűtési és hűtési rendszerek pedig lehetővé teszik számunkra azt, hogy távoli vezérléssel csak akkor indítsuk el a hűtést vagy a fűtést, ha már otthonunk közelében vagyunk. De tovább is mehetünk, hiszen nem szabad elfeledkeznünk a kényelmi szempontokról sem, mint például a hangvezérlésre épülő okosasszisztensek. Ezek az asszisztensek képesek végrehajtani utasításainkat. Tehát hangunk segítségével elindíthatjuk kedvenc zeneszámunkat, beállíthatjuk a megfelelő hőmérsékletet, de még egy bevásárlást is el tudunk intézni a segítségével.
Mikor érdemes belevágni?
Nagyon sok tényezőtől függ az, hogy mikor érdemes belevágni egy okosotthon megépítésébe. Talán első fontos szempont lehet a prioritás és az igényeink. Alaposan át kell gondolnunk, hogy milyen problémák megoldásában van szükségünk az okosotthon megoldásra, mi az, amiben támogatni tud bennünket a nap 24 órájában. Milyen energiahatékony vagy kényelmi szolgáltatások azok, amelyekre mindenképpen szükségünk van. Ha ezekre a kérdésekre megadjuk a választ, akkor már sokkal közelebb kerülünk a végső megoldáshoz. Fontos azonban mérlegelni a költségeket. A rendszer kiépítéséhez szükséges eszközök beszerzése, az okosotthon telepítése mind-mind súlyos anyagi terhet róhat ránk. Még tervezés előtt át kell gondolnunk, hogy mekkora összeget vagyunk képesek befektetni az okosotthon rendszerbe. Emellett számoljuk ki azt is, hogy mennyi idő alatt térül meg beruházásunk.
Fontos, hogy olyan rendszer mellett tegyük le a voksunkat, ami a tényleges igényeinket kiszolgálja. Ne legyen se több, se kevesebb, hiszen az okosotthonok nem éppen olcsóak. A tervezésbe vonjunk be szakembereket, akik pontosan meg tudják mondani azt, hogy számunkra ideális lehet-e ez a megoldás. Ha igényeink alapján úgy érezzük, hogy ez a luxus kategóriát képviselheti, akkor még alaposabban fontoljuk meg a telepítést. Csak olyan rendszert érdemes választani, amely esetleg kompatibilis a jelenleg meglévő eszközeinkkel, ám egyúttal lehetőséget nyújt a későbbi bővítésre vagy fejlesztésre is.
Összességében egy okosotthon kényelmet és biztonságot, emellett energiahatékonyságot is nyújthat, azonban a személyes igények és a preferenciák alapján érdemes kiválasztani. Az okosotthon rendszerek bevezetése nem ördögtől való, de profi szakemberek nélkül soha ne vágjunk bele a kiépítésébe.