Nyári időszakban nagyon sokan hódolunk kedvenc időtöltésünknek a napozásnak. Arról azonban nem szabad elfelejtkeznünk, hogy a napozás hatása jelentős mértékben károsíthatja bőrünket. Az erős napfény, azaz az erős UV-sugárzás káros lehet és hosszabb távon akár a bőr elrákosodásához is vezethet. Rendkívül fontos, hogy ez ellen megfelelően védekezzünk és ismerjük a napozással járó kockázatokat.
Az UV-sugárzásnak több típusa is ismert
Az UV, azaz az ultraibolya sugárzásnak 3 típusát ismerjük, ezek az UV-A, az UV-B és az UV-C. A legutolsó a legveszélyesebbek közé sorolható, de ez nem éri el a Föld felszínét. Ami miatt azonban aggódnunk kell, az a másik kettő sugárzás, hiszen ezek károsodást okozhatnak bőrünkön.
Milyen hatással van bőrünkre az UV-sugárzás?
Az UV-sugárzás sok káros hatást okozhat miközben behatol a bőrünkbe. Általában az epidermisz, azaz a felső réteg sérül bőrünkön, ha erős sugárzás éri és ez okozza a bőrrák kialakulását. Az UV-A sugárzás sokkal mélyebbre hatol be bőrünkbe és amellett, hogy káros, a bőr öregedését, azaz a ráncok kialakulását is elősegíti. Ilyenkor gyakorta alakulnak ki pigmentfoltok és a bőr rugalmassága is csökken.
Hogyan védekezzünk?
A következő védekezési módszerek igen fontosak, ha szeretnénk megőrizni bőrünk egészségét és fiatalságát. Mindig vigyünk magunkkal napvédő krémet, azaz naptejet, amely, ha lehet magas faktorszámú legyen és nyújtson védelmet mind az UV-A és az UV-B sugárzás ellen. Főleg a nyári időszakban napi rutinként használjuk ezeket a védőkrémeket, ha lehet akkor minden fürdés után, illetve 2 óránként minimum. Napozáskor törekedjünk arra, hogy testünket minél jobban eltakarjuk, hiszen az segít a sugárzásnak kitett területek védelmében. Viseljünk napszemüveget és sapkát, ha hosszú órákon keresztül kint vagyunk a napon, hiszen a napszúrás mellett természetesen a bőrrák kockázata is igen magas. Tehát UV-szűrős napszemüveget és kalapot vagy sapkát kell viselni, ha hosszabb ideig tartózkodunk a napon.
Próbáljuk meg minél jobban elkerülni azt, hogy a napfénnyel közvetlenül érintkezzünk
A napsugárzást a legintenzívebb időszakában mindenképpen kerüljük el. Ez általában a déli időszakban fordulhat elő, de ez természetesen függ az évszaktól és attól, hogy helyileg éppen hol tartózkodunk. Igyekezzünk a reggeli vagy délutáni időszakot kiválasztani a napozásra. Nagy általánosságban talán elmondható, hogy a legerősebb sugárzás az északi féltekén nyáron, míg a déli féltekén télen fordulhat elő. A sugárzás erőssége függhet a tengerszint feletti magasságtól, az erősen tükröződő felületektől, mint például a víz vagy akár a hó. Ilyen esetekben húzódjunk be egy árnyékos helyre, ha pedig vízközelben vagyunk, akkor védekezzünk ellene napernyővel.
Legyünk óvatosak és csak mértékkel napozzunk
Napozzunk tudatosan, azaz tartsunk a napozások között szüneteket és ilyenkor vonuljunk el egy napvédett helyre. Ne tegyük ki bőrünket több órán át a sugárzásnak, mert az biztosan káros hatással lesz ránk. Ha észrevesszük, hogy bőrünk kipirosodik, akkor ne habozzunk árnyékos helyet keresni és minél előbb kezeljük bőrünket speciálisan erre a célra kifejlesztett ápoló krémmel.
Láthatjuk, hogy az UV-sugárzás jelentős veszélyeket hordoz, ezért tényleg tartózkodjunk az intenzív napfénytől és a hosszabb távú napozásoktól. Megfelelő védekezéssel és a kockázatok minimalizálásával is lehetünk tudatos napfényimádók. A bőrünk egészsége nagyon fontos és ezt csak tudatossággal és mértékletességgel tudjuk elérni. A fent említett óvintézkedések kombinációja nagyban csökkenti az UV-sugárzás által okozott káros hatásokat.
Ma már nagyon sok naptej közül választhatunk, de figyeljünk oda arra, hogy minél magasabb és minőségi kozmetikumokat vásároljunk. A védekezés nem csak a felnőttek esetében fontos, hanem már gyermekkorban el kell kezdeni! A naptejek elkészítése során a gyártók ezt is figyelembe veszik, így kifejezetten gyerekeknek készített naptejek és ápolótermékek közül is válogathatunk.