A tavaszi fáradtságot általában a hidegebb téli hónapok után tapasztalhatjuk, amikor a természet kezd éledni és az időjárás is egyre melegebbé válik. A fáradtság érzete általában hónapokon keresztül kitart, sokkal kimerültebbnek és lehangoltabbnak érezzük magunkat, mint a téli időszakban. A hangulatingadozások, az energiahiány, a fokozott fáradtságérzet mind velejáró tünete a tavaszi fáradtságnak.
Mik a kiváltó okai a tavaszi fáradtságnak?
Általában az időjárás változásokra, a napsütés hiányára és a biológiai ritmusunk megváltozására vezethető vissza ez a probléma. A hirtelen érkező felmelegedés és az évszakok változása hatással lehetnek ránk, emellett befolyásolhatják az alvás-ébrenlét ciklusunkat, valamint hormonális egyensúlyunkat. A téli hónapokban nagyon kevés napfényhez jutunk, hiszen rövidebbek a nappalok és sokkal kevesebb időt töltünk a szabadban, mint a nyári időszakban. A napfényhiány hatására megváltozik testünkben a melatonin és a szerotonin hormonok termelése, ezáltal nagyban befolyásolják az alvási ciklusunkat és a hangulatunkat.
Meddig tart a tavaszi fáradtság?
A fáradtság és lehangoltság általában néhány héttől, akár több hónapon keresztül is tarthat. Egyénenként teljesen változó az időtartama. A panaszok is egyénenként eltérnek, van, akinél erősebben jelentkeznek a tünetek, míg mások rövid idő alatt pár panasz mellett átvészelik ezt a nem túl kellemes időszakot. Fontos megjegyezni, hogy a fáradtság idővel magától elmúlik, hiszen testünk hozzászokik a megváltozott körülményekhez.
Milyen vitaminokat szedjünk, amelyek segíthetik a folyamat felgyorsítását?
A D-vitamin hiány gyakori télen, hiszen sokkal kevesebb a napsütés, így ezt mindenképpen pótolni kell. A D-vitamin termelődést a napfény segíti, de ez télen sajnos nem történik meg. A téli, valamint a tavaszi hónapokban is ajánlott a D-vitamin szedése.
A B-vitaminok közül a B6, a B9 (folsav), a B12 is szerepet játszik a hangulatunk szabályozásában. Ma már igen sok tanulmány foglalkozik ezzel, hiszen ezek a vitaminok segíthetnek a hangulatváltozások és a fáradtság enyhítésében. A vitamin szedése mellett törekedjünk arra, hogy minél több diófélét, halat, tojást és gabonafélét fogyasszunk.
A C-vitamin egy igen erős antioxidáns, amely támogatja immunrendszerünket és a testünk általános egészségét. Szedése egész évben javasolt hiszen javítja az energiaszintet és a vitalitást is. Ha a természetből szeretnénk C-vitamint meríteni, akkor olyan friss gyümölcsöket és zöldségeket fogyasszunk, amelyeknek magas a C-vitamin tartalma. Ilyen lehet a narancs, a kiwi, a papaya is.
A fáradtság egyik legfőbb okozója a vashiány. A vas segíti az oxigén eljuttatását a szervezetünkben és az energiatermelésre is jótékony hatással van. Ha vashiányunk van, akkor azt mindenképpen pótolni kell. Ezt könnyedén ellenőriztethetjük egy vérvétel segítségével. A spenót és a hüvelyes zöldségek tartalmaznak vasat, így ezek fogyasztásával is elegendő vasat juttathatunk szervezetünkbe.
A magnézium az idegrendszerünkért és az izmaink működéséért felel. Ha nem megfelelő szervezetünk magnézium szintje, akkor kimerültséget és ingerlékenységet is érezhetünk. Törekedjünk olyan élelmiszerek fogyasztására, amelyek segítik visszaállítani az egészséges magnézium szintünket. Magnéziumban gazdag élelmiszerek a különféle magvak, a dió, a banán és a spenót is.
Természetesen maguknak a vitaminoknak a szedése, nem fogja megoldani a tavaszi fáradtsággal járó problémákat, de segíthetnek abban, hogy fenntartsuk az egészséges életmódunkat. Végezzünk rendszeres testmozgást, töltsünk el elegendő időt pihenéssel és tartsuk be az egészséges étrendet. Ha úgy érezzük, hogy egyedül nem tudunk megküzdeni a problémával, akkor kérjük ki orvos tanácsát, aki egyénre szabott kezelési tervet tud kidolgozni. Ha betartjuk a kezelési tervet és a megfelelő ételeket fogyasztjuk, akkor nagyban lerövidíthetjük a tavaszi fáradtság időtartamát és újult erővel vághatunk neki a mindennapoknak.